More
  HomeВестиДовициозо најбрз во Австрија

  Довициозо најбрз во Австрија

  Објавено на

  Андреа Довициозо со Дукати триумфираше со трета победа од почетокот на сезоната 2017 во MoтоГП по битката со светскиот шампион Марк Маркез до последниот свиок на австриската писта “Ред Бул Ринг”. Довициозо беше фаворит за победа по минатогодишното претставување, но Маркез успеа максимално да му ја искомплицира задачата.

  Клубскиот колега на Довициозо Хорхе Лоренцо започна одлично, но не успеа да се избори за подиум и финишира четврти зад Дани Педроса.

  И двајцата пилоти на Јамаха Маверик Виналес и Валентино Роси не успеаја да се вмешаат во борбата за победа при влезот во карираното знаме соодветно на шестото и седмото место, а пред нив двајцата успеа да финишира и пилотот на Јамаха Јован Жарко.

  Во генералниот пласман по 11 поминати круга Маркез продолжува да биде лидер со предност од 174 бода, следен од Довициозо со 158 б., Виналес со 150 б., Роси со 141 и Педроса со 139 б.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...