More
  HomeВестиОва е новиот дизајн на болидите од Формула Е (ФОТО+ВИДЕО)

  Ова е новиот дизајн на болидите од Формула Е (ФОТО+ВИДЕО)

  Објавено на

  За популарниот шампионат на Формула Е, важно е да се отстапи од идеите на Формула 1, вели актуелниот светски шампион Лукас ди Граси. Ова исто така го вклучува дизајнот на новите тркачки електрични автомобили, кои од сезоната 2018/19 ќе бидат сосема различни.

  Најновата концептуална верзија на новите автомобили беше претставена на почетокот на годината од страна на Spark Racing Technology, која победи на тендерот за набавка на шасијата на тимовите. Според претседателот на ФИА, Жан Тод, сè уште ќе има повеќе изненадувања.

  Сегашните тркачки автомобили, претставени во 2014 донекаде потсетуваа на оние од Формула 1, но веќе Формула Е ќе започне да излегува од сенката на најбрзиот шампионат во светот.

  Image result for formula e new disajn

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...