More
  HomeСпортКлубWRCТанак ја освои Германија, Ожие се врати на врвот

  Танак ја освои Германија, Ожие се врати на врвот

  Објавено на

  Пилотот на M-Sport со Форд Фиеста Од Танак го освои релито во Германија – десетти круг од календарот на Светскиот рели шампионат – откако поведе уште во попладневните фази на првиот натпреварувачки ден. Неговиот тимски колега Себастијан Ожие исто се качи на подиумот благодарение на третата позиција, како со неа си го вратам и лидерството во шампионатот, што беше го изгубил минатиот месец. Неговиот главен ривал за титулата оваа сезона, Тјери Њевил, се повлече од трката поради технички проблем со неговиот Хјундаи вчера.

  Второто место во Германија го освои Андреас Микелсен. Микелсен финишира со предност од 14 секунди во однос на Ожие. Јуко Ханинен ја одведе Тојота на четвртото место.

  За Танак ова е втората победа во WRC во неговата кариера по успехот во Италија претходно оваа година, како во табелата веќе ја зазема третата позиција на 16 поени зад Њевил.

  • ТАГОВИ
  • wrc

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...