More
  HomeСпортКлубF1Официјално: Раиконен останува во Ферари

  Официјално: Раиконен останува во Ферари

  Објавено на

  Ферари го обнови договорот на пилотот Кими Раиконен и тој ќе се натпреварува за нив и наредната сезона во Формула 1. Така тимот од Маранело конечно стави крај на шпекулациите и финскиот пилот ќе може да ја започне мирно втората половина на сезоната 2017, без да се грижи за својата иднина.

  Кими се приклучи на Скудерија во сезоната 2014, потпишувајќи двегодишен договор. Во 2015 во тимот дојде и Себастијан Фетел и оттогаш двајцата се борат рамо до рамо за италијанскиот тим. Како минатата, така и во оваа сезона, сепак, од Ферари се закануваа Кими дека можат да го отстранат, бидејќи заостанува од клубскиот колега и не се претставува доволно успешно. Сега сепак сомнежите во Ферари за талентот на Кими очигледно се исчезнати и Маурицио Аривабене му понуди нов договор.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...