More
  HomeВестиОреолот влегува и во Формула 2

  Ореолот влегува и во Формула 2

  Објавено на

  Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) одлучи дека за следната сезона ќе биде интегриран ореолот и во болидите од Формула 2.

  Пред неколку дена стана јасно дека од сезоната 2018 заштитата влегува во Формула 1, а сега новите тркачки автомобили во Формула 2 кои ќе бидат претставени овој викенд во италијанска Монца, ќе бидат со ореолот.

  Новата шасија ќе биде Далара F2 / 18, заменувајќи ја 6-годишната Далара ГП2 / 11. Моторите, исто така, ќе бидат надградени од Mecachrome, со максимална моќност која достигнува 620 коњски сили од моќниот турбо V-6 мотор.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...