More
  HomeВестиХамилтон од првата позиција утре на Монца, го мина и Шумахер

  Хамилтон од првата позиција утре на Монца, го мина и Шумахер

  Објавено на

  Драматичната квалификација за Големата награда на Италија, која траеше речиси четири часа поради поројниот дожд, ја освои Мерцедес или Луис Хамилтон. Британскиот пилот најдобро се адаптираше кон исклучително комплицираните услови на легендарната патека на Монца и со својот последен брз круг тој ја обезбеди својата прва стартна позиција.

  Двата возачи на Ферари сепак ќе имаат корист од казните на пилотите на Ред бул Макс Верстапен и Даниел Рикардо. И покрај најдобрите квалификации од почетокот на годината, тие ќе мора да ја започнат трката во Италија од дното на колоната поради промена на компонентите од единиците на Рено во нивните автомобили. Кими ќе биде преместен на петтата почетна позиција, а Фетел на шестата, па и двајцата ќе се обидат да се радуваат на подиумот.

  Големото изненадување денес беше младата надеж на Вилијамс Ленс Строл. Канадскиот тинејџер покажа одлично возење на влажна патека и успеа да сними четврти резултат. Повторно, поради казните на Ред Бул, канаѓанецот ќе има шанса да се кандидира од првата линија веднаш до Хамилтон. Естебан Окон, исто така, направи подвиг за петтиот тим на Форс Индија. Французинот, исто така, ги искористи казните и ќе започне трети утре.

   

  Британецот со пол-позицијата го мина легендарниот Михаил Шумахер во ова поле.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...