More
  HomeВестиНовиот пилот на Мерцедес призна за моќта на нивните мотори

  Новиот пилот на Мерцедес призна за моќта на нивните мотори

  Објавено на

  Моторите на Мерцедес сеуште се најмоќните во Формула 1 и покрај сериозниот отпор, кој им го покажа главниот конкурент за светската титула Ферари.

  Оваа информација ја потврди пилотот на “сребрената стрела” Валтер Ботас. Финецот меѓутоа, прецизира дека во тркачки режим болидите на Ферари се многу блиску до неговиот и оној на клубскиот колега Луис Хамилтон.

  “Во квалификацискиот режим сеуште имаме највисока моќност во мотори. За време на трките Ферари се многу, многу блиску до нас. Во моментов користиме и ново гориво, што ни дава дополнителна енергија. Достигнавме до фаза во која и најмалите детали се од значење. За оваа година од Скудерија завршија феноменална работа. Резултатите им покажуваат дека вкупниот пакет им го дава токму она за што е создаден – да се брзи на секоја трка”, изјави Ботас.

  Ботас се приклучи на тимот на почетокот на 2017 година, заземајќи го местото на пензионираниот Нико Розберг, но со договор само за една сезона.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...