More
  HomeВестиПорше сe враќа во Формула 1

  Порше сe враќа во Формула 1

  Објавено на

  Германскиот производител на автомобили Порше сериозно размислува за влез во Формула 1. Тоа го призна финансискиот директор на компанијата Лутц Мешке кој одржа средба со Рос Браун и новите американски сопственици на Ф1 во текот на овој викенд за Гран При на Италија.

  На крајот на оваа година Порше престанува со натпреварувачката програма во “24-те часа Ле Ман” во највисоката класа LMP1. Ова ќе им овозможи на Германците да го користат буџетот за Моторспорт единицата за враќање во Формула 1 за прв пат од 1991 година. Според информации по средбата двете страни разговарале за враќање на Порше како снабдувач на мотори, а не како конструктор.

  Тимовите кои би ги искористиле турбо моторите на Порше се Вилијамс, Ред Бул и Мекларен. Последните дури имаат богата историја со Германците во периодот 1983-87, а во моментов се во потрага по нов снабдувач по целосниот неуспех со Хонда.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...