More
  HomeВестиОфицијално: Мекларен и Хонда се разделија

  Официјално: Мекларен и Хонда се разделија

  Објавено на

  Мекларен конечно се согласи со Хонда да го прекине договорот за испорака на мотори. Значи, од следната сезона, тимот од Вокинг ќе стане клиент на Рено, и Хонда ќе почне да го доставува Торо Росо.

  Враќањето на јапонскиот производител во Формула 1 со Мекларен во 2015 не започна ветувачки и во наредните неколку сезони наместо ситуацијата да се подобри, претставувањето стануваше слабо. Моторите постојано беа расипани и тимот беше на дното на рангирањето кај конструкторите. Односите меѓу двете страни се влошија, а денес тие завршуваат.

  Мекларен веќе потпишале тригодишен договор со францускиот производител, што значи до почетокот на 2021 година, кога во сила ќе стапи новиот Правилник за моторите, тимот ќе е со Рено.

  Торо Росо веќе постигна договор со Хонда, но не е јасно колку години. Дел од договорот меѓу Рено, Торо Росо, Мекларен и Хонда е и Карлос Сајнц Џуниор, кој исто така беше ослободен од договорот со Ред Бул и догодина ќе се натпреварува за фабричкиот тим на Рено.

  Фернандо Алонсо, сеуште не одлучи дали да остане во Мекларен или не.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...