More
  HomeСпортКлубF1Официјално: Ботас останува во Мерцедес

  Официјално: Ботас останува во Мерцедес

  Објавено на

  Мерцедес конечно му понуди на својот пилот Валтер Ботас продолжување на договорот, кој тој го прифати со задоволство. Значи следната година финецот повторно ќе соработува со Луис Хамилтон и ќе се натпреварува за сребрените стрели со надеж за освојување на титулата во Формула 1.

  Ботас се приклучи на тимот на почетокот на сезоната, од Вилијамс, заменувајќи го актуелниот шампион Нико розберг кој реши да се повлече.

  Во следните неколку месеци, Волтер имаше мачна задача да се адаптира брзо во тимот и да се претстави соодветно на трикратниот светски шампион Хамилтон. Неговите резултати одговорија на очекувањата, а некои велат дека тој е дури и меѓу кандидатите за шампион за титулата, бидејќи е трет во рангирањето кај пилотите.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...