More
  HomeСпортКлубF1Ферари му поклони пол-позиција на Хамилтон во Малезија

  Ферари му поклони пол-позиција на Хамилтон во Малезија

  Објавено на

  Малезиските квалификации за Големата награда на оваа земја започна на кошмарен начин за еден од главните конкуренти за титулата Себастијан Фетел. Пилотот на Ферари кој е четирикратен светски шампион ќе мора да се бори за максималниот број поени од последната почетна позиција на патеката Сепанг.

  По огромниот подарок од Ферари, ѕвездата на Мерцедес Луис Хамилтон ја освои денешната квалификација за Гран-при во Малезија. За тоа помогна и другиот пилот на Ферари – Кими Раиконен. Од почетокот на викендот болидите на Скудерија беа побрзи од оние на Мерцедес, но Кими не успеа да го искористи отсуството на клубскиот колега Фетел и по грешка во последната квалификациска турнеја во последниот свиок остана втор на едвај 45 илјади.

  За третата стартна позиција се избори пилотот на Ред Бул Макс Верстапен кој заостана речиси половина секунда од лидерите Хамилтон и Раиконен. Холанѓанецот денес го слави дваесеттиот роденден и утре ќе стори сé за да ја нападне првата позиција по лансирањето. Австралискиот и соиграч на Макс Даниел Рикардо остана четврти. Вториот пилот на Мерцедес, Валтер Ботас, е разочаран од неговата изведба и остана само петти. Финецот можеше да го направи животот на Скудерија уште потежок денес, но не успеа да се приближи до брзината на Хамилтон и беше побавен за 0,7 секунди.

  Естебан Окон успеа да се рангира шести. Возачот на Форс Индија го остави зад себе Стефан Вандорн на седмата позиција, кој изненадувачки беше побрз од неговиот сегашен тимски колега од Мекларен, Фернандо Алонсо. Двократниот светски шампион ќе започне утре од десеттата позиција.

  Нико Хулкенберг од Рено и Серхио Перез од Форс Индија се другите пилоти кои се на осмото и деветтото место.

  Фелипе Маса беше 11-ти за Вилијамс, додека неговиот канадски колега Ленс Строл беше 13-ти.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...