More
  HomeСпортКлубF1Хамилтон ја освои и Јапонија, нов шок за Фетел

  Хамилтон ја освои и Јапонија, нов шок за Фетел

  Објавено на

  Ѕвездата на Мерцедес Луис Хамилтон ја освои Гран При на Јапонија, по кошмарот за неговиот главен конкурент за титулата Себастијан Фетел. Германскиот пилот на Ферари отпадна по оштетување на моторот и така од Скудерија повторно направија голем дар на своите ривали од Мерцедес. Предноста на табелата кај пилотите на Луис веќе е 59 бода пред Себастијан, на четири старта до финишот.

  На пиедесталот се качија и двајцата пилоти на Ред Бул Макс Верстапен и Даниел Рикиардо. Четврти беше другиот пилот на Мерцедес Валтер Ботас, а петти Кими Раиконен од Ферари. Следуваа двајцата пилоти на Форс Индија – Себастијан Окон и Серхио Перес, па двајцата пилоти на Хаас – Кевин Магнусен и Роман Грожан, а во топ 10 се најде и пилотот на Вилијамс Фелипе Маса. Додека Фернандо Алонсо од Мекларен не дојде до поени.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...