More
  HomeСпортКлубWRCМијк ја освои Каталонија, Ожие се приближи до титулата

  Мијк ја освои Каталонија, Ожие се приближи до титулата

  Објавено на

  Крис Мијк од тимот на Цитроен го освои релито во Шпанија – круг број 11 од вкупно 13-те во календарот на Светскиот рели шампионат. Ова е втора победа на Мијк сезонава по трката во Мексико во април и вкупно петта во кариерата во ВРЦ. Британецот постигна триумф со 28 секунди предност во однос на Себастијан Ожие, кој се приближи до петтата светска титула во шампионатот по повлекувањето на главниот конкурент за светскиот трофеј Тиери Невил од Хјундаи поради оштетена суспензија.

  Тимскиот колега на французинот Oд Танак остана пет секунди зад него, возејќи низ целиот асфалтен пат со менувач кој имаше проблем.

  Ожие зеде три бонус поени и постигна предност од 37 поени во вкупниот пласман, а неговиот најблизок конкурент е неговиот тимски колега Танак.

  Конструкторите на Хјундаи практично ги изгубија шансите за титула, а Цитроен се приближува до третата позиција на Тојота.

  • ТАГОВИ
  • wrc

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...