More
  HomeВестиМлад талент на Ферари ја освои титулата во Формула 2

  Млад талент на Ферари ја освои титулата во Формула 2

  Објавено на

  Младиот талент на Ферари Шарл Леклер ја освои титулата во Формула 2 три кола пред крајот на сезоната по победа на шпанската патека “Херез”.

  Леклер стартуваше од осмата полпозиција за сезоната – рекорд за Формула 2, подобрувајќи го овој показател на постигнувањата на шампионите во Формула 1, Луис Хамилтон и Нико Розберг.

  Леклер се приклучи на академијата на “црните коњчиња” во 2016-та, а наскоро се очекува официјално да биде претставен како пилот на Заубер во Формула 1 за сезоната 2018.

  19-годишниот пилот сними 98 круга во Унгарија, измина поголема дистанца од оваа во Гран При на Унгарија и ги остави на 0.088 секунди зад себе пилотот на Мекларен Стофел Вандоорн во првиот ден од сезонскиот тест на “Хунгароринг” во Формула 1 на почетокот на август.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...