More
  HomeСпортКлубMotoGPДовициозо го изненади Маркез во Јапонија

  Довициозо го изненади Маркез во Јапонија

  Објавено на

  Пилотот на Дукати Андреа Довициозо најдобро се снајде на влажната патека “Мотеги” и го запре бранителот на титулата во MотоГП Марк Маркес и триумфираше во Јапонија – првата од трите последователни натпревари во Азија и Австралија. Двајцата ја разменија лидерската позиција меѓусебно повеќепати во текот на трката, но во последниот сектор на патеката секунди пред карираното знаме италијанецот даде сè од себе и не ја изгуби концентрација и за момент, и благодарение на тоа веќе се најде на само 11 поени зад Маркез во генералниот пласман со пет победи во сезоната, а битката за титулата стана уште поинтересна.

  Третиот главен кандидат за титулата до неодамна – пилотот на Јамаха Маверик Виналес – напредуваше од 14-тата позиција, од која започна, до осмата и за поголемиот дел од трката остана на неа, како на крајот заврши деветти. Клубскиот колега – Валентино Роси пак се урна уште во почетните фази на трката, додека го држеше седмото место. Инцидентот беше повторно на кривина број 8, каде вчера го доживеа првото паѓање по кршењето на ногата. Докторот мина без повреда овој пат.

  Еве го конечниот пласман на денешната трка:

  Топ 5 во MотоГП во Генералниот пласман на 3 круга пред крајот на сезоната:

  1. Марк Маркес (Хонда) – 244 поени
  2. Андреа Довициозо (Дукати) – 233 поени
  3. Маверик Виналес (Јамаха) – 203 поени
  4. Дани Педроса (Хонда) – 170 бода.
  5. Валентино Роси (Јамаха) – 168 бода.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...