More
  HomeВестиКина и Јапонија со најголемо производство на автомобили

  Кина и Јапонија со најголемо производство на автомобили

  Објавено на

  Во недостаток на официјални и целосни податоци за 2017 година, во 2016 година Кина и Јапонија биле земјите со најголемо производство на автомобили во светот. Убедливо на првата позиција со 24,42 милиони возила се наоѓа Кина додека Јапонија е на втората позиција со 7,78 милиони вовила. На третата позиција, очекувано, се најде Германија со 5,75 милиони возила. На листата топ 10 земји се наоѓаат уште и САД, Јужна Кореа, Индија, Шпанија, Мексико, Бразил и Велика Британија.
  Изненадувачки, на листата на 20те земји со најголемо производство на автомобили во светот не се наоѓа Италија. Познавачите на авто индустријата во Италија и не се толку изненаде со оглед на фактот што ФИАТ како носител на оваа индустрија веќе подолго време практикува локализација на своето производство па така во Италија се производуваат мал број на автомобили додека поголемиот дел на автомобилите на ФИАТ се произведуваат во Полска, Србија, Турција како и во останатите земји од светот како што се Индија, Аргентина, Бразил и Мексико.

  Statistic: Passenger car production in selected countries in 2016, by country (in million units) | Statista

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...