More
  HomeВестиVW конечно ја претстави новата Jetta

  VW конечно ја претстави новата Jetta

  Објавено на

  Во рамките на авто саемот кој овој месец се одржува во Детроит, САД, германскиот производител Фолксваген конечно ја претстави долгоочекуваната Jetta. Со дизајн сличен на Шкода Суперб, особено во задниот дел и предница слична на новиот Артеон, VW ќе се обиде да се измие за скандалот “Дизелгејт” и повторно да ја поврати репутацијата од пред неколку години.

  Jetta ќе биде опремена со истиот 1,4 литарски, четири цилиндрен мотор кој може да произведува до 147 КС. Покрај овој стандарден фолксвагенов мотор, Jetta ќе биде достапна и со 1,6 и 2,0 литарски мотор кој исто така беа дел од претходната генерација.

  Што се однесува до внатрешноста, централно место зазема VDC (Volkswagen Digital Cockpit) кој е сличен на концептот на виртуелен кокпит кој пак е дел од Ауди. Дигиталниот кокпит ги заменува традиционалните инструменти и акцент става на дигитализацијата на инструментите кои овозможуваат едно поинакво искуство на возачот. Исто така во соодветното ниво на опременост на купувачите ќе им пиде достапен и AppleCarPlay и Android Auto пакетот со 400 ватен BeatsAudio систем.

  Новата Jetta во продажните салони во САД ќе се појави на почетокот на следната година, а нарачките за истата ќе може да се доставуваат од третиот квартал годинава. Цената на основниот модел започнува од 19.350 американски долари.

  ФОТО: www.digitaltrends.com

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...