More
  HomeВестиНовата X2 дебитираше во Детроит (ФОТО)

  Новата X2 дебитираше во Детроит (ФОТО)

  Објавено на

  На авто саемот во Детроит денеска своето деби го имаше BMW X2. Иако изгледот беше и од претходно познат сепак денеска за прв пат овој нов модел на BMW беше претставен пред пошироката јавност која можеше во живо да се запознае со новата ѕвезда на производителот од Минхен.

  Базиран на платформата на втората генерација на X1, X2 претставyва мешавина на најдобрите дизајнерски елементи на германскиот производител. Со многу “поатлетски” изглед во однос на помалиот X1, и спортски карактер “позајмен” од X5 и седан моделите, X2 се очекува да биде генератор на продажбата за следните три години кога се очекува овој модел да прерасне во лидер во својата класа.  Достапен во три варијанти: Basic, M Sport и M Sport X, BMW за X2-та има обезбедено 1,5 и 2,0 литарски бензински мотори и еден 2,0 дизел мотор.

  Токму бензинскиот 2,0 агрегат е најсилниот во оваа гама со 228 КС додека дизелската изведа располага со 187 КС. Според официјалните податоци на германскиот производител, максималната брзина на овој модел достигнува 235 км/ч, а до 100ка забрзува за 6,7 секунди. Продажбата на X2 во САД и Европа ќе започне оваа пролет, а почетната цена во САД изнесува 38,400 американски долари.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...