More
  HomeВестиОпел нема да учествува на саемот во Женева

  Опел нема да учествува на саемот во Женева

  Објавено на

  Германскиот производител од Риселсхајм кој минатата година стана дел до PSA Групацијата, ќе го пропушти престижниот саем за автомобили кој во март годинава ќе се одржи во Жена. Како што пренесуваат светските медиуми, Опел по долги години активно учество, оваа 2018та нема да биде присутен на авто саемот во швајцарскиот град. По големата експанзија на нови модели кои минатата година беа претставени, оваа година Опел нема да претстави ниту еден нов новитет па земајќи го во предвид овој факт и тоа што веќе подолго време оваа дивизја на PSA е во финансиски проблеми, раководството донесе одлука да не настапи на овогодинешниот саем за авотмобили во Женева.

  Според новиот маркетинг план за оваа деловна година, Опел ќе се фокусира на сопствени настани кои самостојно ќе ги организира во земјите од ЕУ, а преку кои ќе се обиде да ги промовира веќе постоечките модели со што планира да ја зголеми продажбата која е неопходна доколку германскиот производител сака да излезе од финансиската криза.

  Инаку неучествување на авто саеми не е тренд кој започнува со Опел. Претходната година, Пежо и DS кои се дел од PSA Групацијата не учествуваа на саемот во Франкфурт, а ваква одлука минатата година донесоа уште и Nissan, Fiat, Volvo и Jeep. Oд друга страна, на најпознатиот авто саем во Франција, саемот во Париз минатата година го пропуштија Ford, Volvo и Mazda.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...