More
  HomeСпортКлубОстанати спортовиСајнц и Валкнер апсолутни победници на Дакар

  Сајнц и Валкнер апсолутни победници на Дакар

  Објавено на

  Карло Сајнц и Peugeot се победници на овогодинешното издание на релито Дакар. По 14 извозени етапи, Сајнц го освои првото место пред катарецот Ал Атија од Тојота. Иако Насер Ал Атија беше возачот со најмногу победи, сепак Сајнц со време 49:16:18 го освои првото место. Токму Ал Атија со неговата Тојота се најде на втората позиција пред неговиот тимски колега Виљиерс на третата позиција. Долгогодишниот возач на Дакар, французинот Стефан Петерхансел се најде на 4та позиција пред Јакуб Прзигонски од редовите на Мини кој ја освои петтата позиција.

  Во конкуренција на мотоцикли, првата позиција припадна на Ред Бул КТМ односно на австријецот Матијас Валкнер кој со време од 43:06:01 го освои првото место пред аргентинецот Кевин Бенавидес кој со својата Хонда забележа време од +0:16:53 во однос на првопласираниот Валкнер. За доминација на КТМ и Ред Бул се погрижија уште и Тоби Прајс и Антоин Мео кои го освоија третото и четвртото место.

  Во конкуренција на камиони и оваа година својата доминација ја потврди КАМАЗ. Така русите Николаев,Јаковлев и Рибаков ја освоија првата позиција со време од 54:57:37 пред белорускиот тим МАЗ предводен од Виазович, Харанин и Жухулин.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...