More
  HomeГаражаКраш ТестKia Stonic со три ѕвезди на Euro NCAP краш тестот

  Kia Stonic со три ѕвезди на Euro NCAP краш тестот

  Објавено на

  Три ѕвезди за новиот Kia Stonic на Euro NCAP краш тестот. По неколку дневните тестирање на новата Stonic, Европската Агенција за исражување на безбедноста на автомобилите го награди овој автомобил со три ѕвездички. Најдобар скор има во поглед на безбедноста на возрасните/возачите и тоа од 85%. Во поглед на безбедноста на децата кои се наоѓаат во автомобилот Stonic доби 84% додека во поглед на безбедноста на пешаците Kia Stonic доби 62%. Најслаб скор има во безбедносната асистенција односно безбедноста на околината. Во погел на овој параметар, Stonic доби само 25 процентен скор.

  Kia Stonic има далеку послаби безбедносни перформанси во поглед на конкуренцијата. Така на пример новиот Citroen C3 Aircross, Opel Crossland X и Suzuki Vitara кои се конкуренти на овој модел на Киа имаат скор од 5 ѕвездички. Овој модел на Kia има послаб скор и од својот поголем “брат” Niro кој на Euro NCAP тестот се закити со пет ѕвезди.

   


   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...