More
  HomeСпортКлубF1Алфа Ромео во Формула 1 под знамето на Швајцарија

  Алфа Ромео во Формула 1 под знамето на Швајцарија

  Објавено на

  Фановите на Алфа Ромео долго чекаа нивниот “миленик” да се врати во Формула 1. Сепак, спортската италијанска марка на најпрестижното натпреварување ќе се натпреварува под знамето на Швајцарија. Алфа Ромео по долги години повторно се враќа во Ф1, а оваа сезона во Ф1 ќе се натпреварува заедно со швајцарскиот конструктор Заубер и при тоа ќе ги користат моторите на Ферари.

  И покрај италијанските гени тимот на Алфа Ромео Заубер Ф1 ќе се натпреварува под знамето на Швајцарија. Тоа произлегува од стратешкиот договор потпишан помеѓу FCA и Заубер уште од јули минатата година, договор според кој новиот Ф1 тим ќе настапува под знамето на матичната земја на Заубер, Швајцарија.

  Инаку сезонава, исто како и минатата во Ф1 ќе се натпреваруваат два италијански тима и тоа Скудерија Ферари и Торо Росо.

  Првата трка од новата сезона се вози на 25 март во Мелбурн, Австралија.

  АНКЕТА

   

  Дали сметате дека Алфа Ромео-Заубер може да заврши во ТОП 3 конструкторите во F1?

  Да
  Не

  build quizzes here

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...