More
  HomeСпортКлубF1Алонсо: "Кубица е најдобриот пилот на оваа генерација"

  Алонсо: “Кубица е најдобриот пилот на оваа генерација”

  Објавено на

  Фернандо Алонсо изјави дека според него Роберт Кубица е еден од најдобрите пилоти на неговата генерација и целосно заслужува повторно да се натпреварува во Формула 1, под услов да може.

  “Мислам дека Роберт Кубица е еден од најсилните пилоти, бидејќи ги освоил сите помали категории пред да стигне до Формула 1. Едно време во картинг, кога сите се натпреваруваа со исти машини, тој ја победи ова генерација. Затоа мислам дека е најдобар. Ќе ми биде драго да го видам повторно во Формула 1, но не знам каква точно е ситуацијата. Само прочитав дека направил тест, но и дека Рено не го разгледа како опција за следната година. Затоа претпоставувам дека нема да се врати наскоро. Понекогаш комуницираме, но сега на пример не сме се слушнале по тестот и не знам дури како помина”, изјави шпанецот

  Неодамна полјакот направи тест со Рено, но од тимот објаснија дека станува збор за еднократен настан, а не за подготовка за враќање во шампионатот.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...