More
  HomeВестиНовото Berlingo следниот месец во Женева!

  Новото Berlingo следниот месец во Женева!

  Објавено на

  Citroen Berlingo, моделот кој 22 години е дел од гамата на Citroen следниот месец во Женева добива нов лик. За прв пат во долгогодишната историја, новата генерација на Berlingo добива две изведби, M и XL. Разликата помеѓу овие две изведби е единствено во просторноста односно должината. Должината на М изведбата изнесува 4400 мм и располага со пет седишта додека XL изведбата е подолга за 350 мм и располага со дополнителни две седишта.

  Инаку новиот Berlingo Multispace ја користи EMP2 платформата која PSA Групацијата ја има вградено во C4 Picasso, Opel Grandland X, Peugeot 3008, Peugeot 5008 и DS7 Crossback, а предниот дел е речиси идентичен како и кај Citroen C3 Aircross.

  Новото Berlingo во продажба ќе се појави од втората половина годинава, а иако нема официјални информации околу цената се претпоставува дека ќе започнува од 16 илјади евра за M изведбата со основен пакет на опременост.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...