More
  HomeВестиПорше го исфрла дизелот од својата понуда

  Порше го исфрла дизелот од својата понуда

  Објавено на

  Трендот на напуштањето на дизел возилата го следи и Порше. Официјално овој германски производител го заврши производството на авотмобили со дизел агрегати. Најголема причина за ваквиот потег се строгите регулативи во поглед на емисионите гасови как ои се поголемиот интерес за хибридни и електрични автомобили.

  “Дизел моторите традиционално играат споредна улога во Порше. Порше никогаш не развивала дизел мотори за себе. Во моментот побарувачката за дизелските модели бележи пад додека интересот за хибридни и бензиски модели значително се зголемува” стои меѓудругото во соопштението на Порше. Во соопштението стои и дека причина за ваквиот потег е истрагата што се води против Фолксваген како последица на скандалот ‘Дизелгејт’.

  Со овој потег на Порше уште повеќе ќе се популаризираат електрифицираните автомобили. Така Порше уште од поодамна најави хибридна верзија од новата 911ка додека целосно електрифициран ќе биде Mission E.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...