More
  HomeВестиШто не очекува на авто саемот во Женева!?

  Што не очекува на авто саемот во Женева!?

  Објавено на

  Од 8. до 18. март во Женева, Швајцарија, ќе се одржи 88. интернационален саем за автомобили. Како и секој саем во Женева така и овој не очекуваат доста возбудливи саемски денови. Во продолжение ви прикажуваме што не очекува ново од авто производителите.

  Audi ќе дебитира со 5та генерација на A6 и Avant верзијата. Овој модел ќе наликува на новата A8, со пооштри линии кои го истакнуваат спортскиот карактер, а воедно и луксузот. Bentley пал ќе ја прикаже хибридната верзија на Bentayaga кој ја презема хибридната технологија од Porsche Cayenne S E-Hybrid.

  Bentley Bentayga V8 petrol announced - front

  BMW ќе настапи со новата BMW X3 која ја претстави минатата година, а премиерно ќе ја презентира втората генерација од X4.

  BMW X4 - front

  Францускиот производител Citroen ќе настапи со новото Berlingo кое во продажба ќе се најде во втората половина од годината како и стилизираниот C3 Aircross. Другиот производител од групацијата PSA, Peugeot во Женева премиерно ќе ја претстави новата 508, а покрај овој модел ќе биде претставена целосната постоечка гама на автомобили со акцент на SUV моделите 5008 и 2008.  По големата експанзија на нови модели кои минатата година беа претставени, оваа година Opel нема да претстави ниту еден нов новитет па земајќи го во предвид овој факт и тоа што веќе подолго време оваа дивизја на PSA е во финансиски проблеми, раководството донесе одлука да не настапи на овогодинешниот саем за авотмобили во Женева.

  Во центарот на вниманието на штандот на Toyota ќе биде новата Supra. Supra ќе биде достапна во четири различни варијанти и тоа: основен модел, Supra GR, Supra GR Sport и Supra GRMN која ќе биде најмоќната варијанта од сите четири. Сепак новата Supra ќе се продава под беџот на Gazoo (Toyota Gazoo Racing WRT е WRC тим од Финска).

  На штандот на FCA нема да не очекуваат многу новитети. Fiat најверојатно ќе ја претстави спортската верзија на хечбекот Tipo, а на штандот ќе се најде и редизајнираниот 500L. Alfa Romeo нема да прикаже новитет, а на штандот ќе се најдат постоечките модели Stelvio и Giulia. Lancia пак, ќе ја претстави новата Stratos која всушност е дел на Манифаттура Аутомобили Торини (МАТ) и Brose Group.

  И Ferrari нема да презентира ништо ново. На штандот се очекува а се најдат моделите 488 и Portofino.

  Во центарот на внимание кај Hyundai ќе биде новата генерација на Santa Fe како и електричната изведба на новата Kona. Kia, останатиот бренд на Hyundai групацијата премиерно ќе го претстави новиот Ceed, а ќе ја промовира и спортскта верзија на Rio.

  New Hyundai Santa Fe - front

  Jaguar на овој саем ќе ја претстави електричната верзија на I-Pace чија цена се очекува да изнесува околу 55 илјади евра. Тука секако ќе бидат и F-Pace и E-Pace.

  Best new cars of 2017: our road tests of the year - Jaguar I-Pace

  Голема инвазија се очекува од Mercedes. Иако пред неколку недели ја претставија на јавноста новата A класа, саемот во Женева ќе биде првиот саем каде овој модел ќе биде достапен за пошироката јавност. На овој саем ќе биде претставена и новата C класа како и AMG GT и новиот Maybach S класа.

  New Mercedes A-Class - front action

  Интересно ќе биде и кај брендовите од Volkswagen групацијата. Најпрво ќе следи премиерата на Porsche 911 GT3 RS додека шпанскиот бренд Seat покрај Cupra изведбата на Ateca се очекува да биде премиерно претставен и новиот SUV. Чешка Skoda ќе настапи со новата Fabia, а премиерно ќе ја прикаже и Vision X.

  Volkswagen пак се очекува да го прикаже концептот на минибус ID Buzz.

  Volkswagen microbus I.D. Buzz ID

  Renault на овој саем ќе ја претстави новата електрична изведба на мини автомобилот Zoe.

  Renault Zoe

  Mitsubishi на овој саем ќе го претстави новиот SUV, Eclipse Cross како и редизајнираниот Outlander PHEV.  

  Eclipse

  Интересно се очекува да биде и кај Honda. Јапонскиот прозиводител ќе го прикаже новиот CR-V, а тука ќе биде и концептот Urban EV.

  Honda Urban EV

  Сепак ова се само дел од автомобилите кои ќе бидат презентирани. Светските авто производители секако дека имаат спремено уште многу новитети, а ние останува со нетрпение да почекаме до почетокот на саемот за автомобили.

   

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...