More
  HomeВестиЈагуар XE SV Project 8 со моќност од 600 кс е најбрзиот...

  Јагуар XE SV Project 8 со моќност од 600 кс е најбрзиот Јагуар (ВИДЕО)

  Објавено на

  Special Vehicle Operations (SVO) на Jaguar Land Rover го претстави најмоќниот, пргав и екстремен автомобил на Jaguar досега: седанот XE SV Project 8 со моќност од 600 КС и максимална брзина од 322км / ч.

  Вториот колекционерски автомобил од SVO по успешниот F-TYPE Project 7 од 2014 година, Project 8 е рачно изработен седан со четири врати и динамика на суперавтомобил – создаден да ги воодушевува возачите ентузијасти, со исклучителна комбинација на експлозивна моќ, динамична агилност и погон на четири тркала. Кој ќе бидат произведени не повеќе од 300 парчиња.

  Project 8 е ексклузивното опремен со Зголемена верзија на 5-литарски бензински мотор V8 со компресор суперџарџер на Jaguar Land Rover. Агрегат со 600 КС, надополнет со системот за погон на сите тркала на Jaguar и позајмени од моторните спортови аеродинамика, за да ја постигне максимална брзина од 322 км / ч и забрзување од 0 до 100 км / ч за 3,3 секунди *, правејќи го Project 8 најбрзиот Jaguar досега.

  Од исклучително значење за динамиката е најмногу фокусирани на патеката од кој било автомобил некогаш произведени од SVO, Project 8 вклучува голем број на целни модификации на панели на лесна алуминиумска каросерија на наградување XE, вклучувајќи: оклоп од карбонски влакна со софистицирани отвори за ладење, вентилирани хауба од карбонски влакна, проширена каросерија, покрива 20-инчни ковани алуминиумски тркала, прилагодлив преден сплитер, рамна заштита под каросеријата, заден браник од карбонски влакна, заден дифузор и прилагодливо задно аер динамично крило. Project 8 ќе биде најлесниот седан со мотор V8 во палетата на Jaguar.

  Project 8 е и првиот Jaguar, опремен со специјален режим Track (писта) кој ги прилагодува системите за погон и контрола на стабилноста за употреба на патеки и забрзува реакциите на гориво и воланот за максимална прецизност и фидбек со возачот.

  При неговото пуштање во продажба Project 8 ќе биде достапен во две спецификации. Стандардниот четириместен модел ги вклучува најновите предни седишта Performance со магнезиум рамки на Jaguar плус потпирачи на задните седишта со подвлечена контура за максимална поддршка. Изборните двосед пакет Track вклучува лесни предни тркачки седишта од карбонски влакна со четириточкови ремени тип “темперамент”, фиксна кон обтегателен механизам на местото на задните седишта. Сите автомобили Project 8 ќе се произведуваат само во конфигурација со воланот од левата страна.

  Jaguar XE SV Project 8 го направи светското деби на Фестивалот на брзината во Гудуд, Западен Сасекс, Велика Британија, кој се одржа од 29 јуни до 2 јули.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...