More
  HomeВестиОд 2019 година секој нов Волво автомобил ќе биде електричен

  Од 2019 година секој нов Волво автомобил ќе биде електричен

  Објавено на

  Од 2019 година секој нов Волво автомобил ќе биде со електричен мотор. Тоа го објавија од шведската компанија денес, истакнувајќи дека ставаат историски крај на автомобилите кои имаат само мотори со внатрешно согорување, и поставуваат електрификација во основата на идните бизнис планови. Ова е една од најважните чекори напред кон електрификација некогаш од производител на автомобили и ново поглавје во автомобилската историја воопшто.

  Помеѓу 2019 и 2021 ќе бидат претставени 5 електрични, од кои 3 ќе бидат производство наov Волво, а другите 2 – на Polestar. Повеќе детали ќе бидат објавени во подоцнежна фаза. Овие 5 електрични автомобили ќе бидат дополнети со богата гама автомобили со бензински и дизел хибрид и Plug-in хибридни мотори, која ќе им даде на клиентите едне од најголемите можности за избор обезбедени од производител на автомобили.

  Веста уште еднаш ја нагласува посветеноста на Волво да работи во насока на намалување на штетниот отпечаток врз животната средина и до 2025 година да го минимизира нивото на јаглерод, како кај производите, така и при производствените операции.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...