More
  HomeВестиТарако е новиот СУВ на Сеат

  Тарако е новиот СУВ на Сеат

  Објавено на

  Експанзијата на Сеат во сегментот на СУВ возила продолжува. По Атека и Арона, Сеат објави дека новиот СУВ ќе се вика Тарако. Името на новиот модел на шпанскиот производител доаѓа откако јавноста имаше можност преку јавна анкета да го одбере. Покрај Тарако, јавноста имаше можност да одбира и меѓу Алборан, Аранда и Авиља, но на крајот 35% од гласовите се запишаа на контото на Тарако кој всушност е старото име од римски период за градот Тарагона.

  Инаку Сеат има долга традиција со именување на своите модели по некој од градовите во Шпанија. За прв пат на ваков чекор шпанскиот производител се реши во 1982 година кога еден свој модел тогаш го крсти по градот Ронда. Во меѓувреме Сеат ги воведе моделите Кордоба, Леон, Ибица, Толедо, Арона, Атека, Алхамбра, Алтеа, Ароса, Марбеља, Малага…

  Што се однесува до премиерата на Тарако истото се очекува да се случи на претстојниот саем во Женева иако нема сеуште официјални информации за премиерата.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...