More
  HomeВестиМинатата година во 4.019 сообраќајки загина 137 лица

  Минатата година во 4.019 сообраќајки загина 137 лица

  Објавено на

  Извештајот за минатогодишните сообраќајни незгоди кои го објави Министерството за Внатрешни работи уште еднаш ја потврдува катастрофалната состојба на патиштата во Македонија. И минатата година од службениците на МВР евидентирани беа бројни сообраќајни незгоди кои не само што причинија голема материјална штета туку и одземаа голем број на животи.

  Така на целата територија на Македонија во минатата календарска година се случиле 4.019 сообраќајки во кои животот го загубија 155 лица, 883 беа потешко повредени, а 5.391 лесно повредени. Најголем дел од сообраќајните незгоди се случиле на територијата на СВР Скопје и тоа дури 1.652, а по Скопје следи СВР Битола со 398 евидентирани сообраќајни незгоди. Вкупната материјална штета која настанала во овие сообраќајни незгоди изнесувала 116.803.187 денари.

  Во продолжение е прикажан целосниот извештај.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...