More
  HomeСпортКлубF1Ова е календарот на трки за оваа сезона на F1

  Ова е календарот на трки за оваа сезона на F1

  Објавено на

  На 25 март со трката за големата награда на Австралија започнува новата сезона од Формула 1. Оваа година 10 Формула 1 конструктори ќе се борат за тронот на вкупно 21 трка колку е предвидена согласно календарот. Оваа година по 10 години на календарот се враќа трката за големата награда на Франција, а исто така камбек има и германското гранд при. Во продолжение е прикажан целосниот календар за овогодинешната сезона.

  Датум Патека Formula 1 Grand Prix
  25 март Melbourne Australia
  8 април Sakhir Bahrain
  15 април Shanghai China
  29 април Baku Azerbaijan
  13 мај Barcelona Spain
  27 мај Monaco Monaco
  10 јуни Montreal Canada
  24 јуни Le Castellet France
  1 јули Spielberg Austria
  8 јули Silverstone Great Britain
  22јули Hockenheim Germany
  29 јули Budapest Hungary
  26 август Spa-Francorchamps Belgium
  2 септември Monza Italy
  16 септември Singapore Singapore
  30 септември Sochi Russia
  7 октомври Suzuka Japan
  21 октомври Austin USA
  28 октомври Mexico City Mexico
  11 ноември Sao Paulo Brazil
  25 ноември Yas Marina Abu Dhabi

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...