More
  HomeАуто МиксИнтересноФОТО: Автомобили инспирирани од градови (I дел)

  ФОТО: Автомобили инспирирани од градови (I дел)

  Објавено на

   Автопроизводителите за имиња на своите модели инспирација црпат од најразлични области. Сепак се чини дека географските термини се најчесто “злоупотребувани” при именувањето на автомобилите. Така на пример традиција на Сеат е своите модели да ги именува по градовите во Шпанија. Кордоба, Ибица, Арона, Леон се градови во Шпанија кој се искористени за брендирање на моделите на Сеат. Покрај шпанскиот производител и многу други авто производители за имиња на своите модели одбираат називи на некои градови, а најчесто експлоатирани се градовите во Италија.

  Во продолжение ви претставуваме дел од автомобилите чиј имиња се инспирирани од градови ширум светот.

   

  Алфа Ромео Брера – Брера (Италија)

  Image result for brera italy

  Image result for alfa romeo brera

  Алфа Ромео Монтреал – Монтреал (Канада)

  Image result for montreal

  Related image

  Шевролет Малибу – Малибу (САД)

  Image result for chevrolet malibu

  Related image

  Бентли Мулсан – Мулсан (Франција)

  Image result for mulsanne france

  Image result for bentley mulsanne

  Бијанки Ѕ9 Вијареџо – Вијареџо (Италија)

  Image result for viareggio italy

  Image result for bianchi s9 viareggio

   

  Фиат Сиена – Сиена (Италија)

  Related image

  Image result for fiat siena

  Форд Англија Торино – Торино (Италија)

  Related image

  Image result for ford torino

  Форд Капри – Капри (Италија)

  Image result for capri

  Image result for ford capri

  Форд Кортина – Кортина (Италија)

  Image result for cortina italy

  Image result for ford cortina

  Форд Гранада – Гранада (Шпанија)

  Image result for granada

  Image result for ford granada

   

  >>> (ФОТО) Автомобили инспирирани од градови II дел <<<

   

   

   

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...