More
  HomeВестиИ официјално ова е новиот Hyundai Santa Fe (ФОТОГАЛЕРИЈА)

  И официјално ова е новиот Hyundai Santa Fe (ФОТОГАЛЕРИЈА)

  Објавено на

  По долгата најава Hyundai конечно ја претстави четвртата генерација на Santa Fe. Како што и се очекуваше, дизајнот на новиот модел ја следи филозофијата на Kona, но секако “спакуван” во поголема верзија. Всушност оваа генерација на Santa Fe е поголема во однос на претходната. Официјалните податоци покажуваатдека новиот модел е подолг за 70 mm и поширок за 10 мм, додека меѓуоскиното растојание е поголемо за цели 65 mm. Благодарение на зголемените димензии зголемен е и багажниот простор кој од 585 литра кај претходната генерација сега изнесува 625 литра.

  Santa Fe ќе се продава во две варијанти и тоа Sport и XL. Најзначајна разлика помеѓу овие две варијанти е тоа што Sport варијантата располага со пет седишта додека XL варијантата со седум седишта.

  Santa Fe исто така ќе биде достапен со три агрегати и тоа 2.4 литарски со 185 КС, 2.0 литарски со 232 КС и 2.2 литарска дизел изведба која ќе биде достапна на пазарот на Северна Америка. Сите опремени со осум степен автоматски менувач.

  Салонската премиера на Santa Fe ќе се одржи на претстојниот саем за автомобили во Женева на кои се очекуваат и подетални информации вклучувајќи ја и почетната цена.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...