More
  HomeВестиОва се најбезбедните автомобили за оваа година (ВИДЕО)

  Ова се најбезбедните автомобили за оваа година (ВИДЕО)

  Објавено на

  Водечкото тело за безбедност во сообраќајот на САД (IIHS) ги објави најбезбедните автомобили за оваа година во САД. Како што објави Институтот, врз основа на нивните критериуми за тестирање на безбедноста, со наградата за најбезбедно возило “Top Safety Pick +” се стекнаа 15 возила.

  Интересно е што Subaru е производителот со најмногу автомобили со “Top Safety Pick +”. Така сите четири модели на овој производител кои се достапни на северноамериканскиот пазар се добија со престижното признание. Од европските производители само BMW серија 5 доби вакво признание, а исто така и само еден американски производител доби признание – Lincoln Continental.

  Во листата на 15 автомобили со признание “Top Safety Pick +” доминираат азијските производители, а покрај гореспоменатите автомобили на оваа листа се наоѓаат уште и: Genesis G80, Genesis G90, Hyundai Santa Fe, Hyundai Santa Fe Sport, KIA Forte Sedan, KIA Soul, Mercedes-Benz E-Class Sedan, Mercedes-Benz GLC и Toyota Camry.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...