More
  HomeСпортКлубF1И McLaren го претстави новиот болид (ФОТО)

  И McLaren го претстави новиот болид (ФОТО)

  Објавено на

  Како се наближува првата трка од Формула 1 така се повеќе и повеќе конструктори го објавуваат новиот болид за новата сезона. По Haas, Alfa Romeo Sauber, William, Ferrari и Renault, и McLaren го презентираше новиот болид. MCL33 е називот на новиот болид и за разлика од претходните години кога беше опремен со мотор од Honda оваа година болидот на McLaren е опремен со мотор на францускиот производител Renault. Инаку најголема разлика во однос на претходните болиди е бојата на каросеријата. Така оваа година за прв пат во богатата историја на британскиот конструктор бојата на каросеријата ќе биде портокалово-сина.

  Алонсо на премиерата на новиот болид изјави дека е многу возбуден и се надева дека ќе има добар и стабилен старт на новата сезона. И оваа година како и минатата зад воланот на McLaren F1 тимот ќе се најдат Фернандо Алонсо и Штофел Вандорн, а првата трка е закажана за 25 март кога на програмата е големата награда на Австралија.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...