More
  HomeВестиFCA ќе го укинува дизелот до 2022 година

  FCA ќе го укинува дизелот до 2022 година

  Објавено на

  Трендот на напуштање на дизелот и натаму продолжува. Последната информација доаѓа од Италија и според истата FCA до 2022 година ќе се откаже од дизел моторите. Ова официјално се очекува да биде објавено на 1 јуни кога е закажана презентацијата на новиот четиригодишен стратешки план на FCA, а кога ќе се објават и фазите на напуштање на дизелот. Во моментов FCA во голем број автомобили ги има вградено дизелските агрегати, а веќе две децении работеше на развојот на своите MultiJet дизелски агрегати.

  Одлуката за напуштање на дизелот доаѓа по последните обвинувања адресирани на FCA за користењето на софтвер за манипулација при тестовите за издувни гасови, а секако влијание има и “Дизелгејт” скандалот поради кој Volkswagen претрпе неколку милијарди евра загуби.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...