More
  HomeАуто МиксИнтересноФОТО: Автомобили инспирирани од градови (II дел)

  ФОТО: Автомобили инспирирани од градови (II дел)

  Објавено на

  Автопроизводителите за имиња на своите модели инспирација црпат од најразлични области. Сепак се чини дека географските термини се најчесто “злоупотребувани” при именувањето на автомобилите. Така на пример традиција на Сеат е своите модели да ги именува по градовите во Шпанија. Кордоба, Ибица, Арона, Леон се градови во Шпанија кој се искористени за брендирање на моделите на Сеат. Покрај шпанскиот производител и многу други авто производители за имиња на своите модели одбираат називи на некои градови, а најчесто експлоатирани се градовите во Италија.

  Во продолжение ви претставуваме дел од автомобилите чиј имиња се инспирирани од градови ширум светот.

   

  Хјундаи Санта Фе – Санта Фе (САД)

  Related image

  Image result for santa fe usa

  Хјундаи Тусон – Тусон (САД)

  Image result for hyundai tucson

  Image result for tucson usa

  Хјундаи Соренто – Соренто (Италија)

  Image result for hyundai sorento

  Image result for sorrento italy

  Сеат Ибица – Ибица (Шпанија)

  Related image

  Related image

  Сеат Толедо – Толедо (Шпанија)

  Image result for seat toledo

  Image result for toledo spain

   

  Сеат Леон – Леон (Шпанија)

  Related image

  Image result for leon spain

  Сеат Арона – Арона (Шпанија)

  Image result for seat arona

  Image result for arona spain

  Сеат Кордоба – Кордоба (Шпанија)

  Image result for seat cordoba

  Related image

  Сеат Алхамбра – Алхамбра (Шпанија)

  Related image

  Image result for alhambra spain

  Сеат Алтеа – Алтеа (Шпанија)

  Related image

  Related image

   

  >>> (ФОТО) Автомобили инспирирани од градови I дел <<<

   

   

   

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...