More
  HomeВестиLancia го замолкна Маркијоне со поголема продажба од Alfa Romeo

  Lancia го замолкна Маркијоне со поголема продажба од Alfa Romeo

  Објавено на

  Иако во САД забележа рекордна продажба, сепак во Европа, Алфа Ромео забележа далеку од посакуваната продажба. Најпродаван модел е Џулијета со продажба од 32.700 автомобили што го рангира овој модел на 130та позиција. Џулија пак бележи пораст од 135.6% во однос на претходната, 2016та година, но сепак бројката од 24.679 примероци е далеку под посакуваното ниво односно под нивото на конкуренцијата. Интересно е што Ланча која се продава само на еден пазар т.е. само во Италија има поголема продажба отколку сите модели на Алфа Ромео кои се продадени во Европската Унија. Познато е дека Маркијоне планира да го “пензионира” овој бренд, но колку овие шпекулации се погласни толку Ланча забележува солидни продажни перформанси.

  Во измината година, Ланча со единствениот свој модел кој е достапен само во Италија оствари продажба од 60.613 примероци што како што кажавме и претходно е повеќе од збирот на сите продадени Giulietta и Giulia во Европа. Со оваа продажба Ланча Ипсилон е рангирана на 88та позиција и се наоѓа пред Форд Мондео, Ситроен Ц4, Пежо 5008, Мазда 3, Хонда Цивик…

  Иако со само еден модел во понудата Ланча докажа дека е повеќе од само еден бренд пред пензионирање. Маркијоне и генерално управата на FCA во претходните 6 години во целост ја маргинализираше Ланча, но и покрај тоа Ypsilon е најпродаваниот автомобил во Италија и еден од најпродаваните модели на FCA. Дали и покрај овој факт управата на FCA ќе опстои во своите намери да го збрише легендарниот бренд останува да видиме до почетокот на јуни кога е закажана презентацијата на новиот четиригодишен стратешки план на FCA, настан на кој ќе биде избран и наследникот на Маркијоне кој на 1 јуни оди во пензија.

  Медиумите во Италија сметаат дека единствена шанса за Lancia постои само доколку за наследник на Маркијоне биде избран италијанец, а не некој од редовите на Jeep или Chrysler. Сепак каков ќе биде исходот останува да погледнеме во наредните неколку месеци кога многу работи ќе бидат појасни.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...