More
  HomeВестиИ Рим го забранува дизелот до 2024 година

  И Рим го забранува дизелот до 2024 година

  Објавено на

  По Осло, Мадрид, Атина и неколку германски градови и Рим ќе го забранува дизелот до 2024 година. Ова на Facebook го соопшти градоначалничката на Рим, Вирџинија Раџи. “Доколку сакаме да интервенираме сериозно мораме да преземеме построги мерки” напиша на својот Фејсбук профил Раџи. Таа потенцираше дека треба да се следи примерот од Германија каде дизел автомобилите кои испуштаат емисиони гасови над дозволеното се исклучени од сообраќај.

  Иако Рим нема некоја голема индустрија сепак важи за еден од најзагадените градови, а најголема причина за тоа се возилата. Градот во денови со зголемена загаденост ги исклучува постарите возила, а ја практикува мерката за пар-непар возење. Сепак ваквите мерки се доста неодржливи поради што мора Полицијата да го регулира и контролира сообраќајот на ваквите возила што предизвика дополнителни трошоци. 

  Токму поради тоа, но и следејќи го трендот на забранување на дизелот, Раџи успешно ја пласираше својата одлука за скалесто забранување на дизелот до 2024 година.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...