More
  HomeГаражаКраш ТестКраш тест: Новото Поло целосно безбедно

  Краш тест: Новото Поло целосно безбедно

  Објавено на

  Новото Polo со одлични резултати на Еуро НКАП краш тестот. Според извештајот на Еуро НКАП, новото Поло доби пет ѕвезди, а најдобар скор доби во безбедноста на возрасните и тоа 96% што го прави Поло најбезбеден автомобил во однос на овој параметар. Само за илустрација, Volvo V90 во однос на овој параметар има скор од 95%, а исто толку има и Porsche Cayenne, Toyota C-HR, Volvo S90, Subaru XV, a подобар скор во однос на безбедноста на возрасните Polo има и од BMW X3, Jaguar F-Pace, Audi Q5, Honda Civic, BMW серија 5 и многу други возила.

  Во однос на безбедноста на децата новото Polo оствари скор од 85% што повторно е еден од најдобрите резултати на Еуро НКАП краш тестовите. Во однос на безбедносната асистенција Поло оствари скор од 59%, а во однос на безбедноста на пешаците 76%.

  Генерално земено, со овие перформанси Polo е едно од најбезбедните возила и далеку најбезбедно во својата категорија.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...