More
  HomeСпортКлубMotoGPОва е календарот на трки за оваа сезона на MotoGP

  Ова е календарот на трки за оваа сезона на MotoGP

  Објавено на

  На 18 март започнува 70та јубилејна сезона во MotoGP. И оваа сезона како и минатата, започнува со трката за големата награда на Катар која се вози на патеката во Лусаил. Оваа сезона ќе се возат 19 трки, една повеќе во однос на претходната. Станува збор за големата награда на Тајланд која ќе се вози на 7 октомври. Во продолжение е прикажан календарот за оваа сезона од популарното MotoGP.

  Трка # Датум Гранд При Патека
  1 18 март Qatar Gulf Oil Grand Prix of Qatar Losail International Circuit, Lusail
  2 8 април Argentina Gran Premio Motul de la República Argentina Autódromo Termas de Río Hondo, Santiago del Estero
  3 22 април United States Red Bull Grand Prix of the Americas Circuit of the Americas, Austin
  4 6 мај Spain Gran Premio Red Bull de España Circuito de Jerez, Jerez de la Frontera
  5 20 мај France HJC Helmets Grand Prix de France Circuit Bugatti, Le Mans
  6 3 јуни Italy Gran Premio d’Italia Oakley Mugello Circuit, Scarperia e San Piero
  7 17 јуни Catalonia Gran Premi Monster Energy de Catalunya Circuit de Barcelona-Catalunya, Montmeló
  8 1 јули Netherlands Motul TT Assen TT Circuit Assen, Assen
  9 15 јули Germany GoPro Motorrad Grand Prix Deutschland Sachsenring, Hohenstein-Ernstthal
  10 5 август Czech Republic Monster Energy Grand Prix České republiky Automotodrom Brno, Brno
  11 12 август Austria Motorrad Grand Prix von Österreich Red Bull Ring, Spielberg
  12 26 август United Kingdom Octo British Grand Prix Silverstone Circuit, Silverstone
  13 9 септември San Marino Gran Premio Tribul MasterCard di San Marino e della Riviera di Rimini Misano World Circuit Marco Simoncelli, Misano Adriatico
  14 23 септември Aragon Gran Premio Movistar de Aragón Motorland Aragón, Alcañiz
  15 7 октомври Thailand PTT Thailand Grand Prix Buriram International Circuit, Buriram
  16 21 октомври Japan Motul Grand Prix of Japan Twin Ring Motegi, Motegi
  17 28 октомври Australia Michelin Australian Motorcycle Grand Prix Phillip Island Grand Prix Circuit, Phillip Island
  18 4 ноември Malaysia Shell Malaysia Motorcycle Grand Prix Sepang International Circuit, Selangor
  19 18 ноември Valencian Community Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana Circuit Ricardo Tormo, Valencia

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...