More
  HomeВестиНовитетиФОТО: Ова е новата Toyota Auris

  ФОТО: Ова е новата Toyota Auris

  Објавено на

   

  Покрај концептот Supra и редизајнот на Aygo, Тојота на претстојниот саем во Женева ќе ја претстави и новата Auris. Третата генерација на Auris екстериерно нема да биде многу поразлична од претходната и ќе се задржи постоечката филозофија на дизајн која се практикува и кај веќе постоечките модели како што се Avensis и Corolla. И новата Auris се базира на веќе докажаната TNGA платформа која во моментов ја користат C-HR и Prius.

  Покрај одличниот екстериер, Toyota приготвува и одличен ентериер кој се очекува да биде за малку поголем од втората генерација, а воедно и висока безбедност која никогаш не била спорна кога се во прашање јапонските возила.

  Она што друго доаѓа ново со новата генерација е и новиот 2.0 литарски бензински мотор кој овозможува поголема економичност и помала концентрација на издувни гасови. Овој мотор ќе биде достапен и во Европа заедно со 1.2 литарскиот турбо бензински мотор кој ќе го замени досегашниот 1.33 литарски мотор, а достапни ќе бидат и 1.8 и 2.0 хибридната варијанта.

  Цената и датумот на продажба сеуште не се познати, а она што се знае е дека ќе се произведува во Јапонија и Велика Британија.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...