More
  HomeВестиПремиера: AMG GT 4-Door Coupe е новата ѕвезда на Mercedes

  Премиера: AMG GT 4-Door Coupe е новата ѕвезда на Mercedes

  Објавено на

  По минатогодишната премиера на концептот AMG GT, оваа година во Женева дебитира сериската верзија на AMG GT 4 Door Coupe. Доколку направиме споредба на концептот и продукциската (сериската) изведба, екстерниерно речиси и да нема големи разлики. Истакнати се спортските линии, но истовремено Mercedes не го напушта својот традиционален дизајн изразен преку луксузниот карактер.

  Оваа луксузна лимузина со пет седишта во внатрешноста е опремена со новата генерација на кокпит кој има два дигитални 12.3″ дисплеи кои овозможуваат возачот многу лесно да доделува команди, а истовремено овозможува целосна мултимедијална интеграција со надворешни паметни уреди.

  Сите оние кои ќе сакаат да го купат новиот AMG GT 4-Door Coupe ќе треба да изберат една од трите варијанти: GT53, GT63 и GT63S која е најмоќната варијанта на овој модел. Токму овој модел е опремен со 4.0 литарски B8 битурбо мотор кој постигнува максимални 630 КС. Новитет е и хибридната верзија која е овозможена во GT53 изведбата.

  Во продажба новиот модел на Mercedes ќе се најде кон средината на вториот квартал годинава, а засега не е позната цената и истата се очекува да биде објавена во текот на претстојниот саем во Женева.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...