More
  HomeВестиОфицијално претставен Rimac Concept Two

  Официјално претставен Rimac Concept Two

  Објавено на

  По неколкуте тизер видео вчера во Женева во презентација за медиумите и официјално беше претставен новиот Rimac Concept Two. Автомобилот кој е дело на хрватската стартап компанија Rimac е целосно дело на Mate Rimac и неговиот тим кој како што велат новиот Concept е целосно хрватски производ и нема никакви релации со Concept One претставен во минатото. “Овој автомобил е развиен од нула и ништо не е преземено од Concept One. Погонскиот состав е развиен посебно за овој автомобил. Значи, батерискиот состав,шасијата, моторите, инвертерите… Само иницијалната идеја на електричен суперавтомобил е преземана” изјави Мате Римац за Вечерни Лист.

  Concept Two располага со 1.914 КС што е за речиси 850 КС повеќе од Concept One. Oвој концепт благодарение на супер моќниот мотор до 100ка забрзува за само 1.9 секунди што е подобар резултат од на пример Bugatti Chiron, a до 300 km/h забрзува за 11.8 секунди. Во споредба со претходниот концепт на Rimac, Concept Two е подолг и неговата должина изнесува 4750 mm, висината изнесува 1208 mm додека ширината 1986 mm што значи дека е далеку попростран во однос на првиот концептна Rimac.

  Според достапните информации овој концепт ќе биде произведен во само 100 примероци, а секој од нив ќе чини неверојатни 1.25 милиони американски долари, а сите автомобили ќе бидат произведени во Хрватска.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...