More
  HomeВестиОва се финалистите за избор на Светски автомобил на годината

  Ова се финалистите за избор на Светски автомобил на годината

  Објавено на

  Познати се финалистите за избор на Светски автомобил на годината за 2018 година. Жирито составено од 82 новинари од 24 земји одбра 15 финалисти во пет категории.

  Во категоријата на World Urban Car of the Year финалисти се: Ford Fiesta, Suzuki Swift и Volkswagen Polo. Во другата World Luxury Car of the Year, доста привлечна категорија Audi A8, Porsche Cayenne и Porsche Panamera. Во категоријата на World Performance Car of the Year финалисти се: BMW M5, Honda Civic Type R и Lexus LC 500. Во категоријата World Green Car of the Year финалисти се BMW 530e iPerformance, Chrysler Pacifica Hybrid и Nissan Leaf, а во последната категорија World Car Design of the Year финалисти се Lexus LC 500, Range Rover Velar и Volvo XC60.

  Официјалните победници ќе бидат познати на претстојниот саем за автомобили во Њу Јорк кој ќе се одржи кон крајот на овој месец, а претходни добитници на оваа награда биле: Jaguar F-Pace (2017), Mazda MX-5 (2016), Mercedes-Benz C класа (2015), Audi A3 (2014), Volkswagen Golf (2013), Volkswagen Up! (2012), Nissan Leaf (2011), Volkswagen Polo (2010), Volkswagen Golf (2009), Mazda2 / Mazda Demio (2008), Lexus LS460 (2007), BMW Serije 3 (2006) и Audi A6 (2005).

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...