More
  HomeВестиVolkswagen е најпродаваниот бренд за јануари во Европа

  Volkswagen е најпродаваниот бренд за јануари во Европа

  Објавено на

  Додека се сумираат податоците за продажбата во минатиот месец и официјално се достапни податоците за продажбата на автомобили во земјите од ЕУ за првиот месец годинава. Според податоците најпродаван бренд е Volkswagen со 145.334 возла што е пораст за 4.2% во однос на истиот месец минатата година. На втората позиција како и минатата година се најде Ford со продадени 86.028 возила додека на третата позиција сега се проби францускиот Peugeot со продадени 82.944 возила пред Renault и Opel на 4та односно на 5та позиција. Најголем пад од минатогодишната топ 10ка има Fiat кој има за 4.3% помала продажба во однос на јануари минатата година и сега се наоѓа на 11та позиција.

   

  Позиција Бренд Jan-18 Jan-17
  1 Volkswagen 145.334 139.425 4,2%
  2 Ford 86.028 84.652 1,6%
  3 Peugeot 82.944 72.441 14,5%
  4 Renault 78.732 73.593 7,0%
  5 Opel/Vauxhall 73.747 74.786 -1,4%
  6 Mercedes-Benz 68.338 66.279 3,1%
  7 Audi 64.542 63.294 2,0%
  8 Toyota 63.996 58.378 9,6%
  9 BMW 62.273 60.619 2,7%
  10 Skoda 61.614 52.009 18,5%

   

   

   

   

  Најголем пораст на продажбата има кај Volkswagen групацијата, PSA Групацијата како и Renault-Nissan алијансата. Процентуално најголем пораст има кај Suzuki со 19.9% и кај Hyundai-Kia со 11.1%. Најголем процентуален пад на продажбата има кај Tesla со 54.2% и Aston Martin со 44.8%.
  Најпродаван модел за јануари е Volkswagen Golf со продадени 42.801 возило пред новата Ford Fiesta со 26.032 продадени возила однсоно Renault Clio со продадени 24.791 возило.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...