More
  HomeГаражаКраш ТестСтингер најбезбеден Киа автомобил на краш тестовите (ВИДЕО)

  Стингер најбезбеден Киа автомобил на краш тестовите (ВИДЕО)

  Објавено на

  Најновиот модел на Kia, Stinger со одлични резултати на Еуро НКАП краш тестот. Според извештајот на Еуро НКАП, новиот Stinger со стандардна безбедносна опрема доби пет ѕвезди, а најдобар скор доби во безбедноста на возачот и тоа 93% што го прави Stinger најбезбеден автомобил на Kia во однос на овој параметар. 

  Во однос на безбедноста на децата Stinger оствари скор од 81% што повторно е сосема солиден резултат на Еуро НКАП краш тестовите. Во однос на безбедносната асистенција овој автомобил оствари скор од 82%, а во однос на безбедноста на пешаците 78%.

  Генерално земено, со овие перформанси Stinger е едно од побезбедните возила.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...