More
  HomeСпортКлубMotoGPAprilia го претстави RS-GP за новата сезона

  Aprilia го претстави RS-GP за новата сезона

  Објавено на

  Во пресрет на новата сезона во Moto GP италијанскиот производител и конструктор Aprilia го претстави новиот мотор за новата сезона. Aprilia Gresini тимот во пресрет на новата сезона доби неколку новитети. Така RS-GP, како што е називот на подновената Aprilia сега добива целосно нов алуминиумски рам и нова задна виљушка од јагленови влакна, нов издувен систем како и разладен систем. Подобрена е и аеродинамиката. Се на се, новиот RS-GP има за нешто повеќе од 270 КС и многу подобри перформанси во однос на претходникот.

  “Рамката е радикално нова како и разладниот систем и аеродинамиката” изјави кратко на презентацијата Романо Албесијано, менаџерот на MotoGP тимот. Тој во пресрет на новата сезона е голем оптимист и очекува многу подобри резултати од минатата сезона кога Aprilia Gresini тимот заврши на последната позиција.

  Првата трка од новата сезона се вози на 18 март во Лусаил, Катар, а оваа сезона за Aprilia ќе возат шпанецот Алеикс Еспаргаро и Скот Ридинг. Покрај Aprilia, оваа сезона ќе настапат и Ducati, Honda, KTM, Suzuki и Yamaha.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...