More
  HomeВестиПочина Ралф Валдман

  Почина Ралф Валдман

  Објавено на

  На 51 годишна возраст почина Ралф Валдман, еден од најдобрите мото тркачи кон крајот на 90тите години. Валдман се прослави во класата од 125 ccm и 250 ccm, a vо својата богата тркачка кариера, Валдман забележа четири победи во класата од 125 ccm и 14 победи во класа до 250 ccm. Сепак најдобри резултати постигна во класата од 250 ccm каде на два пати заврши на втората позиција и тоа најпрво за само шест поени зад победникот во 1996 година, а потоа за само два поени зад победникот и тоа година подоцна односно во 1997 година.

  Ќе остане запаметен по неговата изјава “Разликата помеѓу херој и идиот е многу мала” која ја даде по неверојатната трка на британското ГП во 2000 година кога ја освои првата позиција. Оваа трка ќе остане засекогаш во аналите на историјата откако Валдман ја стартуваше трката од 21. позиција за на крај, во последниот круг успее да го претекне првопласираниот и да го освои првото место.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...