More
  HomeАуто МиксРетро автомобилРетро автомобил на неделата: Mercury Cougar

  Ретро автомобил на неделата: Mercury Cougar

  Објавено на

  Ретро автомобил за оваа недела е Mercury Cougar. Oвој автомобил на Mercury за прв пат влезе во производство во 1967 година, но без посериозен успех се произведувал се до 1970 година. Овој автомобил се базирал на истата платформа како и првата генерација на Mustang, но бил за неколку сантиметри подолг додека пак внатрешноста била инспирирана од Jaguar E-Type. Ова значи дека Cougar бил спој на спортски карактер со луксуз.

  За купувачите овој автомобил бил достапен во две изведби: првата со 4,7 литарски агргат кој постигнувал 200 КС додека вториот со 335 КС кој располагал со 6,4 литарски V8 мотор. Cougar бил развиен на основата на Mustang кој бил многу популарен автомобил тој период, па оттука од Ford сметале дека со “пресликување” на платформата на Cougar ќе може да го повтори успехот на Mustang. Во периодот од 1967 до 1970 година до кога и се продавал, биле продадени 437.025 возила.

  По овој модел се појавија уште седум генерации на Cougar, а последната се појави во 1999 година и на пазарот се задржа се до 2002 година.

   

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...